Vzduchotechnika je komplex zařízení, které sestává z pevných a pohyblivých prvků, a ty pohyblivé části bývají důvodem, proč si domů pozvat odborníky na revizi vzduchotechniky. Ta totiž může odhalit příčinu potíží u zaseklého ventilátoru například u kuchyňského odsavače par. Závada na chodu systému však bývá spíše výjimečnou záležitostí, revize při tom totiž odhalí i jiné potíže, dokonce velmi nebezpečné.

bytový dům

Plísně – jestliže je vzduchotechnika v domě v provozu dlouhé měsíce až roky, za tu dobu se v plechovém potrubí snadno nahromadí vrstva mastného prachu. A tne je skvělou živnou půdou pro různé patogeny, nejčastěji plísně. Rozkládají organický materiál a rozmnožují se tu prakticky bez omezení, postačí jim k tomu pouze vhodná vlhkost a teplota. A ta bývá uvnitř domovních stoupaček ideální. U plísní je problém v tom, že vylučují jedovaté spory, které vás sice v menším množství neotráví, ale při dlouhodobém působení mohou vyvolat rakovinné bujení.

klimatizace v domě

Požár – mnoho lidí vůbec nemá tušení, co dovede mastný prach. Je to docela nenápadný společník v kuchyních a tu a tam se s ním setkáme i na horních deskách kuchyňských linek, pokud je pravidelně neutíráme vlhkým hadrem či prachovkou. Tam je v podstatě neškodný, ale uvnitř vzduchotechniky, kde je ve větším množství, může být perfektní hořlavinou a v některých případech i výbušninou. Exploze mastného prachu pak může způsobit vážné poškození statiky domu a velmi rychle rozšířit požár do skladových, výrobních či obytných prostor.

Požár vzduchotechniky ve stoupačce bytového domu se snadno rozšíří do více bytů a ti lidé, co zrovna nejsou doma přítomni a nemají po ruce hasicí přístroj, mohou v takovém okamžiku doslova přijít o veškerý majetek. Revize vzduchotechniky dovede těmto situacím předcházet, podobně jako revize hromosvodů či revize elektroinstalace.