A vrhneme se do toho zostra, neb mne svědí hlava. Třeba tam má sídlo bleška nebo veška. No oba tyto živočich mrkneme podrobněji. Také už vás někde svědí? Veš dětská (Pediculus capitis) je malá potvůrka, která umí pěkně potrápit. Tato pouze ve vlasech. Je ovšem spousta jiných vší, například muňka, která se však zdržuje jinde. Ta první způsobuje ve vlasech úporné svědění, a proto hrozí nebezpečí, že si nositel těchto mini příšer rozškrábe polovinu hlavy. Dospělá veš naklade až padesát vajíček. Ty se přilepí k jednotlivým vlasům, a to jsou ony pověstné hnidy.

vlasy

Zde čekají malé potvory až se jim otevře poklop neboli víko a mohou začít trajdat po hlavě. To co trajdá není ještě veš, ale nymfa a ta saje krev tak tři až pět krát denně. Těchto tvorů se člověk zbavuje poměrně těžce. Byly doby, kde nebyl evidován jeden jediný lék, který by pomohl. Dnes již tyto léky dostupné jsou, takže je lze využít. Blecha nemá se vší nic společného. Akorát řazení od třídy výše, jistě račte znát. Třída, kmen a říše. Druh je však již každý jiný. Bleška, tedy blecha obecná neboli lidská (Pulex irritans) se nedrží jen hlavy, ale může být naprosto všude.

kůže

A je také jediným živočichem na zemi, který až dvě stě krát přeskočí svou vlastní výšku. Musí, protože patří mezi bezkřídlé. A skoky jsou v podstatě její chůzí. Aby se mrška lépe udržela na hostiteli, třeba na psí srsti, má dva háčky na nohou a těmi se umí přichytit. Vpředu má pak sací ústrojí s bodákem, kterým se nabodává do kůže. Pak začíná sosat krev, které při dobré chuti zvládne vysosat až patnáct krát více, než je její velikost. To je síla což? Tak jsme se jen tak letem světem podívali na zajímavosti o dvou malých a nechutných tvorech, které snad asi nikdo na světě nemá zrovna moc rád. Příště to bude o něco veselejší. Vezmeme si na paškál třeba malá koťátka.