NÄ›kdo to má přímo jako náplň práce a takoví lidé získávají můj zasloužený obdiv. Kdo totiž pochopil tento tajemný svÄ›t jedniÄek a nul, je u mne tak trochu nÄ›co jako bůh. Sice s malým poÄáteÄním písmenem, ale je. Pro laika jako já, který nechápe ani příjem zvuku v rádiu je to prostÄ› nÄ›co jako kouzlo. Mávnutím kouzelného proutku rázem nakoukneme do zemÄ› na druhé stranÄ› planety, nebo si popovídáme se sousedem o patro výš. To vÅ¡e, aniž bychom byli nuceni opustit svůj pokoj.

 poÄítaÄ

Nedávno jsem potÅ™eboval propojit dva poÄítaÄe, protože jsem pÅ™echázel na jiný systém. Starý stroj byl definitivnÄ› urÄen jako odepsaný a nový se skvÄ›l na stolu. Primitiv jako já samozÅ™ejmÄ› netuší nÄ›co o nÄ›jakém zálohování disku, Äi jeho klonu nebo nÄ›co podobného. Takový ÄlovÄ›k se domnívá, že se musí starý s novým spojit a obsah toho starého na ten nový poÄítaÄ nahrát, nebo jej tam prostÄ› nÄ›jak dopravit. Oslovený technik mi vysvÄ›tlil, jak se to má se šňůrou. On tedy používal výraz kabel, a v klidu mi také vysvÄ›tlil, že šňůru mohu použít tak na prádlo. Takže mi vysvÄ›tloval, co je to kabel takový a makový a netuÅ¡il, že mu vůbec nerozumím. To jsem se mohl také bavit s MarÅ¥anem a možná by to mÄ›lo vÄ›tší úspÄ›ch. Nakonec stejnÄ› musel pÅ™ijet až ke mne domů a bedny si odvézt do dílny. Dnes, v dobÄ› internetové by vůbec jezdit nemusel.  

klávesnice a myš

VlastnÄ› nemusel jezdit ani tehdy, ale mÄ›l cestu kolem. Asi teprve u mne doma poznal, že netuším, co je to síťová karta a že nemám ani ponÄ›tí, zda to, co mám ve skříni je kabel křížený Äi přímý. MÄ›l jsem za to, že když jej pÅ™ekřížím, tak takový také bude.  

Dnes nemá smysl propojovat poÄítaÄe kabelem. Neříkám, že se to nedá použít, ale bude to asi zbyteÄné, pokud je tÅ™eba pÅ™enést pouze data z disku na disk. Na to již dnes existuje nÄ›co jiného a rychlejšího. Neptejte se mne, co to je. Tyto vÄ›ci jsou pro mne stále tajemstvím.