Co barva, to jiný vjem

Kdyby neexistovaly barvy, byl by náš svět nesmírně nudný a otravný. Možné že právě vy také patříte k lidem, co občas podléhají depresím, a k depresivní náladě jim přispívá i zatažená obloha. Jestliže mraky pokryjí na delší čas modravé nebe nad hlavou, šedá barva může vnášet do našeho podvědomí nepříjemné pocity odloučení, samoty, netečnosti, omezenosti a nedůležitosti, můžeme se cítit odstrčení a neatraktivní.

košile ve skříni

Všimněte si, kolik šedé barvy v různých odstínech, z nichž některé připomínají až černou, se vyskytuje kolem nás ve spotřebním zboží. Jsou to notebooky, klávesnice a monitory, karosérie a interiéry automobilů, nábytek, oblečení, obuv a dokonce i dětské kočárky. Lidé se tak nevědomky sami odsuzují do role někoho, kdo nechce být ani obdivován, ani milován.

oblečení na ramínkách

Nepropadejte těmto negativním iluzím a důvěřujte světu barev. Inspirujte se například květinami nebo pestrobarevnými akvarijními rybkami a vylaďte si dekor vestavěných skříní do barevného vzezření. A pamatujte, že co barva a barevný odstín, to jiné působení na psychiku. Vhodné jsou i různé kontrastní kombinace, například červená se zelenou, modrá se žlutou, bílá s fialovou nebo oranžovou atd.

Berte ohled na velikost místnosti

Jestliže byste rádi dali přednost sytějším či tmavším barvám, měli byste počítat s tím, že budou odebírat z tamního prostředí světlo a budou jej opticky zmenšovat. Toto je přirozený fyzikální jev, a kdo si jej neuvědomí, může se doma cítit stísněně a sevřeně. Tmavší a syté barvy se hodí spíše do velkých místností, které jsou vymalované na bílo, prosvětlené mnoha okny či dveřmi, a kde takový nábytek vynikne, aby prostor zútulnil. Jestliže ovšem umístíte tmavě modré dveře do dětského pokojíku o rozměrech tři krát čtyři metry, může to mít na psychiku vašich ratolestí i velmi neblahý vliv.