Inkoustová tiskárna je jedním ze ří základních typů tiskáren. Samozřejmě, tiskáren je nepřeberné množství, ale můžeme je rozdělit na tři základní kategorie. A to jsou tiskárny jehličkové, inkoustové a laserové. Inkoustové byly dlouhou dobu nejprodávanější tiskárny vůbec. Nyní je už vytlačují tiskárny laserové, ale stále se hodně prodávají a mají své zájemce, především kvůli nízké pořizovací ceně. Jehličkové tiskárny, které byly jejich předchůdci, neposkytují zrovna kvalitní tisk. Proto se brzy objevila snaha tyto tiskárny nahradit. A přišli tiskárny inkoustové. V 90. letech se stali velmi oblíbenými, hlavně proto, protože jako první nabízejí možnost barevného tisku.

canon

Našli si tedy využití nejenom v domácnostech, ale i v kancelářském provozu. Jak takový tisk funguje? Celý princip inkoustové tiskárny stojí na tom, že inkoust je ze zásobníků, které jsou v tiskárně vrhán v podobě malých kapiček na papír, kde vytváří tisk. Inkoustové tiskárny a vstřikování inkoustu funguje na třech principech a záleží na tom, jakou doma máte. První, termální inkoustové tiskárny, fungují na principu zahřívání inkoustu. Druhý typ, piezoelektrické inkoustové tiskárny, fungují na principu ovlivňování inkoustu elektrickým napětím. Třetí typ jsou voskové inkoustové tiskárny, které fungují jako termální, ale rozdíl je tady v inkoustu.

tiskárna

Místo tekutého inkoustu využívají speciálních, voskových náplní. Jaké jsou výhody inkoustových tiskáren? Jejich provoz není příliš hlučný a tisk je obecně jemnější. Dokáží kvalitně vytisknout i barevné fotografie a hodí se jak pro černobílý, tak barevný tisk. Je více detailní než u jiných tipů tiskáren. Velkou výhodou je samozřejmě levná pořizovací cena. Mezi nevýhody těchto tiskáren můžeme zařadit drahé inkoustové náplně, pomalý tisk, který je nevhodný na vícestránkový tisk a také nízká životnost inkoustového tisku, který časem z papíru bledne. Velký výběr najdete na inkoustové tiskárny dumtiskaren.cz.