Některé názvy výrobků nebo přírodních úkazů jsou mnoha lidem zcela neznámé a setkávají se s nimi poprvé možná až na sklonku jejich života. Jedním z nich může být i zeolit. Kdo z vás o něm nikdy neslyšel, nemusí si jej dokázat spojit s tím, s čím by měl. Co to vlastně je a k čemu jej využíváme?

Minerální hornina – zeolit je minerál, který se těží v mnoha zemích světa. Vyniká velmi zvláštní vnitřní strukturou, díky níž se stal významným partnerem v různých průmyslových i zemědělských odvětvích. Původ zeolitu souvisí se sopečnou činností, při níž se do atmosféry uvolnilo obrovské množství aluminosilikátového spadu. Aluminosilikát je minerální sloučenina zemské kůry, s vysokým obsahem hliníku a křemíku, který v podobě sopečného prachu dopadal na mořské dno a při kontaktu s vodou postupně chladl a vytvářel velmi neobvyklou strukturální podobu. Mohli bychom říci, že uvnitř zeolitu se nachází nesmírně hustá síť mikroskopických dutinek, které připomínají houbu na mytí ve vaně.

filtrační zařízení

Jestliže zeolit https://www.chlorito.cz/zeolit-do-piskove-filtrace rozdrtíme na drobnou frakci, můžeme jej s úspěchem použít pro filtraci vody v bazénech nebo v úpravnách pitné vody, kde jeho zrnka filtrují jak zvenčí, tak i zevnitř usazováním filtračního kalu ve vnitřních dutinách. Zvyšuje se tím rapidně filtrační schopnost a právě proto může tento minerál nahradit křemičitý filtrační písek.

voda v bazénu

Zeolit ovšem umí ještě něco – pohlcuje z vody amoniak neboli čpavek, a ten je toxický nejen pro člověka, ale i pro všechny vodní živočichy, například pro akvarijní ryby. Likvidace amoniaku z vody je přínosem pro většinu filtračních procesů a oceníte ji i v bazénech, kde se při koupání uvolňuje do vody amoniak například z lidského potu. Do bazénu se také mohou vymočit malé děti, toto nelze stoprocentně nikdy uhlídat, a tak tu zeolit nachází uplatnění v poměrně značné míře.