V posledních dvou letech došlo k tak razantnímu skoku cen napříč odvětvími, že pro celou řadu lidí je najednou problém vyžít z výplaty. Je šílené je něco takového vůbec možné, ale asi se to jen tak nezmění. Navíc všude slýcháme slovo inflace, protože lidem reálné příjmy klesly v řádu desítek procent. Za stejné peníze si koupíme daleko méně zboží než tomu bylo ještě předloni. Jedinou možností jak se před inflací ochránit je investice. Jenže většina lidí neví jak. Nejprve je potřeba si vyřešit otázku spořit si nebo nespořit hypotekybezregistru? Každý chce mít nějakou finanční rezervu pro případ že by se cokoliv stalo, ale problém je, že mnoho lidí už nemá z čeho. Po zaplacení všech výdajů už jim zkrátka nezbývá příliš prostoru kde peníze sehnat či vzít.

peníze dům

Do čeho spořit?
Je lepší spořit alespoň něco než nic. Je opravdu důležité mít nějaké peníze bokem pro případ, ose se vám třeba rozbije spotřebič a nebo pro případ, kdy vám vypadnou příjmy třeba z důvodu výpovědi nebo delší pracovní neschopnosti. Pro tyto případy by měl mít člověk sjednané pojištění, které by pokrylo alespoň nějakou část nákladů.

kufr peněz

Lidé kteří uvažují nad spořením si většinou nechávají svoje peníze doma a nebo na bankovním účtu. Mají je kdykoliv k dispozici, a také ví kolik peněz aktuálně mají. Jenže z dlouhodobého hlediska je tento styl spoření nejrizikovější, protože vám z peněz ukrajuje právě inflace. Kvůli tomu je potřeba přehodnotit svoje návyky v oblasti spoření a zkusit něco nového. Málokdo má dnes peníze na investici do nemovitostí, které jsou nejvhodnějším investičním nástrojem, ale dá se spořit alespoň nějaká částka měsíčně. I kdyby to mělo být pár korun, za rok můžete mít pár tisíc. A s tím už se dá něco dělat. Existují investiční zlaté cihličky, které stojí od 2000 Kč, což je skvělá cena. Cena zlata a podobných komodit jen poroste, takže jestli hledáte způsob jak ukládat peníze, může být toto vhodná cesta pro vás.