Obrovský pokrok

Počítače hrají při výrobě všeho možného opravdu velkou roli, protože už dávno nejsme v době, kdy se rodily i velké stroje na papíře. Samozřejmě ten se využívá také, ale pro spoustu procesů existuje nějaký počítačový software. Není se čemu divit, protože počítače pronikly snad do všech oblastí, protože díky jejich výkonu a možnostem toho dokáží opravdu spoustu. Příkladem je programování CNC strojů.

3D model letadla

Ve specializovaném softwaru vytvoříme program, kdy stroji dáme jasné instrukce, jak má daný polotovar obrábět. Tento program se nahraje právě do samotného stroje, seřídí se a následně stroj dokáže chrlit jeden kus za druhým s patřičnou přesností. I proces výměny součástek se dá automatizovat. Dále se můžeme přesunout do oblasti kontroly. Zde jsou zase stoje umožňující 3D měření, na kterých snadno zaměříme i geometrické tolerance. Na danou součástku můžeme udělat program a kontrolovat tak více kusů, přičemž stoj vše zařídí sám, akorát je potřeba upnutí ve správné poloze.

Konstrukce

Jistě jste alespoň třeba ve filmu někdy viděli, jak se dělali technické výkresy. V současnosti už se vytváří pomocí programů. Jsou takové, kde už čistě vytváříme daný výkres, přičemž výhoda je v tom, že nevadí, pokud se spleteme, protože není problém vrátit se zpět. Navíc má mnoho chytrých funkcí, které šetří čas a mnohdy je vybaven také obsahovým centrem. Ještě zajímavější je však 3D modelování.

sestava převodu

Takto můžeme vytvářet ve virtuálním prostoru velmi složité součástky a ty skládat do sestav. Při správném zavazbení se sestava chová jako v reálném životě. Navíc si můžeme zkontrolovat, jestli vše správně sedí, pomocí řezu se podívat dovnitř, zjistit těžiště či hmotnost a tak dále. Řada programů navíc disponuje pevnostními analýzami, takže pro kontrolu a klid duše můžeme ověřit, jestli součástka vydrží dovolené namáhání. Následné tvorba výkresu je snadná, protože máme vychází z našeho 3D modelu, který můžeme všemožně otáčet a kdekoliv provést řez.